Good News: «Χρυσός» πάλι ο Πετρούνιας στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης στο Μπακού

Για μία ακόμη φορά μας έκανε περήφανους ο Λευτέρης Πετρούνιας.

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Ρίου και παγκοσμιώς κορυφαίος αθλητής στους κρίκους κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο κύπελλο ενόργανης “AGF Trophy 2017” που πραγματοποιήθηκε στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν.

Ο Πετρουνιάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χαρακτηριστική άνεση, συγκεντρώνοντας 15,466 βαθμούς, αφού εκτέλεσε για άλλη μία φορά εξαιρετικά το πρόγραμμά του με συντελεστή δυσκολίας 6,30, με τον «Ζορμπά» να ακούγεται για άλλη μία φορά από τα μεγάφωνα της επιβλητικής “Milli Gimnastika Arenasi”.

Σύμφωνα με το ΑΠΕ ΜΠΕ, αυτή τη φορά, μάλιστα, κατάφερε να «κολλήσει» ιδανικά την προσγείωσή του.

Η κίνησή του αυτή αποτυπώθηκε στη βαθμολογία του, που ήταν υψηλότερη από ό,τι στον προχθεσινό προκριματικό (15,333 β.).

Και εκεί ήταν και πάλι πρώτος με τεράστια διαφορά από τους ανταγωνιστές του.

Στην δεύτερη θέση κατετάγη ο Ιάπωνας Καζουγιούκι Τακέντα (14,766 β.) και στην τρίτη, ο Ουκρανός Γεβγκέν Γιουντένκοφ (14,233 β.).

Παράλληλα, στον τελικό των κρίκων αγωνίσθηκε και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης.

Πήρε την τιμητική 5η θέση με 13,800 βαθμούς (βαθμός εκτέλεσης: 8,100, βαθμός δυσκολίας: 5,70), αλλά έχασε ένα μετάλλιο που ασφαλώς ήταν μέσα στις δυνατότητές του.

Στον προκριματικό της Πέμπτης (16/03), ο ανερχόμενος σπεσιαλίστας των κρίκων είχε τερματίσει 3ος με 14,733 βαθμούς (με συντελεστή δυσκολίας 6,00), επίδοση που θα τον έφερνε στην ίδια θέση και στον τελικό.

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλες τις αναρτήσεις του eirinika.gr και του madeingreece.news