«Αναστήθηκε» η Εθνική μπάσκετ, νίκησε με 79-75 και ελπίζει για τα...καλύτερα!

Και μετά από 15 χρόνια σε μεγάλο ματς (τελική φάση) σπάσαμε την παράδοση και νικήσαμε την Ισπανία. Η Ελλάδα νίκησε την Ισπανία με 79-75 στην πρεμιέρα της 2ης φάσης του Ευρωμπάσκετ στην Σλοβενία και την Λουμπλιάνα και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης πλέον που πέρασε στα δικά της χέρια και χρειάζεται ακόμα δύο νίκες με την οικοδέσποινα Σλοβενία και την Κροατία.

Ο Σωτήρης Γεωργίου, σχολιάζει, αναλύει και περιγράφει το παιχνίδι της Εθνικής μας ομάδας με την Ισπανία στο basketblog.gr

Και μετά από 15 χρόνια σε μεγάλο ματς (τελική φάση) σπάσαμε την παράδοση και νικήσαμε την Ισπανία. Η Ελλάδα νίκησε την Ισπανία με 79-75 στην πρεμιέρα της 2ης φάσης του Ευρωμπάσκετ στην Σλοβενία και την Λουμπλιάνα και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης πλέον που πέρασε στα δικά της χέρια και χρειάζεται ακόμα δύο νίκες με την οικοδέσποινα Σλοβενία και την Κροατία. Βέβαια η Ελλάδα που αν έχανε θα περίμενε και άλλα αποτελέσματα,πλέον έχει την τύχη στα χέρια της αλλά πρέπει να πάρει και τα επόμενα ματς. Η Ελλάδα έκανε ένα μεγάλο ματς , το πιο μεγάλο στο τουρνουά με την πλάτη στον τοίχο και έδειξε γιατί είναι πάντα μια μεγάλη ομάδα αλλά παρόλα αυτά τα κεφάλια πρέπει να μείνουν κάτω για να μην πάθουμε ζημιές στην συνέχεια

ΤΙ ΚΡΑΤΑΜΕ Οι παίκτες έβαλαν το εγώ, το καλό εγώ, την φανέλα, το εθνόσημο. Έπαιξαν ξύλο με την καλή έννοια που έλεγε και ο Μπουρούσης, αλλοίωσαν επιθέσεις και με τον τσαμπουκά και την εμπειρία έκαναν μια τεράστια νίκη καθώς η Ισπανία δεν έχει Πάου Γκαζόλ και Ναβάρο αλλά δεν παύει να είναι μια υπερπλήρης ομάδα. Και με πολλούς ΝΒΑερς.
*Το δεύτερο δεκάλεπτο και τέταρτο της Ελλάδας παρά την μεγάλη αστοχία σε βολές και δίποντα, ήταν το καλυτερό της μακράν στο Ευρωμπάσκετ απέναντι μάλιστα σε μεγάλη ομάδα. Η άμυνα ήταν σήμερα πολύ βελτιωμένη και ο Τρινκέρι και αυτός στον πάγκο ήταν βελτιωμένος αλλά προσέχουμε και μερικά πράματα όπως ότι η Ισπανία μας υποτίμησε και την πάτησε και φάνηκε σοφτ στο πάθος της ελληνικής μας ομάδας
*Ο Σπανούλης με προσωπικές ενέργειες και ο Μπουρούσης επίσης και με μεγάλη άμυνα στον μεγάλο Μαρκ Γκαζόλ ήταν κορυφαίοι της εθνικής μας που όλοι τα έδωσαν όλα. Και φάνηκε έτσι η απουσία του από τα προηγούμενα ματς στο 5αρι που ήταν σήμερα σέντερ ολκής σε άμυνα και επίθεση
*Εντυπωσιακη η αναλογία στα λάθη. Μόλις 6 εμείς, τρομερό νούμερο και 17 οι ισπανοί.
*Εντύπωση προκαλεί η χρησιμοποίηση του Περπέρογλου για μόλις 9'' και η μηδενική παρουσία του Φώτση. Δεν υπάρχει λογική για την απόφαση του Τρινκέρι άσχετα αν το ματς τον δικαίωσε. Πάντως αυτές οι ακραίες επιλογές όπως και η επιμονή του στον Καββαδά που στην 3η περίοδο έφαγε 11π από τον Γκαζόλ σε 3', πρέπει να περιοριστούν καθώς δεν είναι το μπάσκετ ρώσικη ρουλέτα να παίζουμε μαύρο κόκκινο
*Αδειες κερκίδες για ένα μεγάλο ματς στην Λουμπλιάνα. Και ας είναι μπασκετική πόλη. Τελικά ο κόσμος δεν γεμίζει τα γήπεδα και αλλού...
ΤΟ ΦΙΛΜ Η Ελλάδα ξεκίνησε με Σπανούλη, Ζήση, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Καββαδά (έκπληξη καθώς τον ήθελε λόγω όγκου για τον Μαρκ Γκαζόλ). Η Ισπανία από την άλλη πλευρά με Καλντερόν, Ρούμπιο, Ρούντι ,Ακιλάρ, Μαρκ Γκαζόλ, έκανε περίπατο στο δεκάλεπτο με το 26-16. Καθώς περιόρισε την ελληνική ομάδα και τον Σπανούλη με βοήθειες και είχε ποσοστά 80% στην επίθεση!
Οι ισπανοί έτρεξαν και γι αυτό είχαν 5-1 λάθη αλλά παρόλα αυτά πήραν +10 με την άμυνα βασικά και την επιθεσή του. Ο Καββαδάς προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε απεναντι στον Μαρκ λόγω και της διαφοράς ύψους αλλά ήταν φιλότιμος και έδωσε μάχες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα έκανε μεγάλο ματς και πήρε πάνω της. Με αφετηρία την άμυνα που βοηθήθηκε από την απουσία του Γκαζόλ λόγω 3 φάουλ ροκάνισε την διαφορά με τους ισπανούς που νόμισαν ότι το ματς τελέιωσε νωρίς, με λίγες αλλαγές από τον Τρινκέρι πλέον και τον Σπανούλη να ξεκινά τα δικά του με 8 (2τρ) συνεχόμενους πόντους , πέρασε και με 40-34.
Στο διάστημα αυτό στην περιφερεια ήταν στο "3" ο Μπράμος και με πεντάδα Σλούκα , Σπανούλη, Μπράμπς, Καϊμακόγλου, Μαυροκεφαλίδη και λίγες αλλαγές . Η Ελλάδα έκανε ένα τρομερό 24-8 καθώς και η Ισπανία έκανε πολλές αλλαγές και έχασε ρυθμό σε συνδιασμό και με την δική μας άμυνα με τις παγίδες μας. Το κακό ήταν ένας τραυματισμός του Ζήση στο δεύτερο δεκάλεπτο που όμως τον άφησε μόνο λίγα λεπτά εκτός. Αλλωστε χωρίς άγχος αυτή την φορά είχαμε 7/14τρ στο πρώτο μέρος και μόλις 3 λάθη. Ενώ δεν έπαιξε καν ο Φώτσης και μόλις 9'' ο Περπέρογλου! Στο δεύτερο μέρος συνεχίσαμε την καλή μας άμυνα αλλά αν και με την καλή θεωρητικά πεντάδα κολλήσαμε στην επίθεση και μείναμε άποντοι για 5'(!) με σεφτέ στο 25' του Πρίντεζη. Ο τελευταίος κράτησε επιθετικά την εθνική μας στην 3η λειψή άγονη επιθετικά περίοδο, καθώς οι Γκαζόλ και Κλαβέρ έκρυψαν την ρακέτα.
Ο Τρινκέρι και η ομάδα μας πλήρωσαν την ατυχή έμπνευση του ιταλού να βάλει τον Καββαδά στο 26' πάλι μέσα πάνω στον Γκαζόλ που έβαλε 11 συνεχόμενους πόντους σε 3' και πήρε και ένα αντιαθλητικό με την διαφορά στους 7 αμέσως από το πουθενά. Στο διάστημα αυτό δεν είχαμε λύσεις για τον Ρούντι στην αρχή και μόλις στα 29'' φτάσαμε σε διψήφιο νούμερο στην επίθεση (11π). Έτσι το 52-57 πάλι καλά καθώς στην τελευταία φάση έχασαν 4 σουτ οι Ισπανοί!
Με τρίποντο του Σπανούλη που είχε μείνει άποντος 13' η Ελλάδα μείωσε 60-61 στο 34' και με νέο του καλάθι πέρασε 62-61. Με τον Μπουρούση να δίνει μεγάλες μάχες και να σκοράρει, η Ελλάδα έκανε το 68-64 και με μεγάλο πάθος στην άμυνα και μεγάλο καλάθι του Μπράμος πέρασε με 70-66 στο 38' και το ματς έγινε θρίλερ που ουσιαστικά το καθάρισε ο Μπράμος με βόμβα 3π από την γωνία στο 39'!
Δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57,79-75
ΕΛΛΑΔΑ( Τρινκέρι): Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4, Σπανούλης 20(3), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5, Καββαδάς 3,Μαυροκεφαλίδης 1,Καϊμακόγλου 11(2), Μπράμος 8(2), Πρίντεζης 10
ΙΣΠΑΝΙΑ( Ορένγκα): Ακιλάρ 3, Ρούντι 20, Ροντρίγκεζ 3, Ρέι, Καλντερόν 5, Ρούμπιο 6, Κλαβέρ 9(11ρ), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 2, Μ.Γκαζόλ 20, Μπούμπρου 3

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλες τις αναρτήσεις του eirinika.gr και του madeingreece.news