Ουγγαρία 2-1 Ελλάδα: Πλήρωσε την κακή αμυντική λειτουργία στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική

Η Εθνική έκανε δύσκολη τη συνέχεια.

Στο άδειο εθνικό στάδιο της Βουδαπέστης η Ελλάδα γνώρισε την ήττα από την Ουγγαρία για την 2η αγωνιστική του National League.

Η Εθνική μας ξεκίνησε νωθρά και έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο και ειδικά στην άμυνα υπήρχαν αρκετά προβλήματα.

Απέναντι στους Ούγγρους που έπαιξαν ουσιαστικά και συγκροτημένα οι γαλανόλευκοι δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Το παρθενικό γκολ του Μανωλά στην Εθνική, στο 18’ με εκπληκτική κεφαλιά, έπειτα από συστημένη σέντρα του συνονόματού του, Κώστα Φορτούνη, δεν ήταν αρκετό δυστυχώς.

Ένα… τσουβάλι ευκαιρίες έχασε η ομάδα του Σκίμπε, η οποία πληγώθηκε από τα προβλήματα που παρουσίασε στην αμυντική της λειτουργία και από το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι (κεκλεισμένων των θυρών) ήταν πιο ουσιαστικοί, αλλά και από το μπλακ-άουτ στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Πολύ σκληρό παιχνίδι από τους γηπεδούχους στο δεύτερο μέρος, στο οποίο κράτησαν με… νύχια και με δόντια το προβάδισμά τους. Αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Κώστας Μανωλάς στο 52’, έπειτα από τις… κλωτσιές του Άνταμ Σάλαι.