Good news: «Ασημένιος» ο Λούης Τσάτουμας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου, 2η θέση στον Τελικό του μήκους!

Το δεύτερο μετάλλιο, ασημένιο κι αυτό, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου της Ζυρίχης και 21ο στην ιστορία της διοργάνωσης, κατέκτησε η Ελλάδα, αυτή τη φορά με τον Λούη Τσάτουμα.

Η δικαίωση για τον 32χρονο αθλητή του Μεσσηνιακού, που επί σειρά ετών αγωνίζεται σε πολύ υψηλό επίπεδο, αλλά δεν είχε καταφέρει να ανέβει σε βάθρο διοργάνωσης του ανοιχτού στίβου, ήρθε φέτος, καθώς με άλμα στα 8.15 μέτρα, που πέτυχε με την πρώτη προσπάθεια, πήρε την 2η θέση στον τελικό του μήκους.
Νικητής ήταν ο Βρετανός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου Γκρεγκ Ράδερφορντ με 8.29, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Γάλλος Καφετιέν Γκομί με 8.14.

Μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου, ο πρωθυπουργός, Αντώνης Σαμαράς, απέστειλε συγχαρητήριο τηλεγράφημα στον αθλητή μας.
«Μεγάλη η σημερινή σου δικαίωση και τεράστια χαρά για όλους μας. Θερμότατα συγχαρητήρια», αναφέρει στο τηλεγράφημά του ο πρωθυπουργός.
«Η πλούσια συγκομιδή μεταλλίων το φετινό καλοκαίρι, πιστοποιεί ότι υπάρχει μια νέα γενιά Ελλήνων αθλητών που εις πείσμα όλων, εργάζεται αθόρυβα αλλά ουσιαστικά και παράγει αποτελέσματα.Ευχαριστούμε τον Λούη Τσάτουμα για την επίδοσή του, μια επίδοση που τιμά τα ελληνικά χρώματα και δικαιώνει τις πολύχρονες προσπάθειες του», ανέφερε σε συγχαρητήριό το τηλεγράφημα ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, Ευάγγελος Βενιζέλος.

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο