Νικητής ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι των αιωνίων: 80 - 66 κέρδισε τον ΠΑΟ στο ΣΕΦ

Σαρωτικοί ήταν οι ερυθρόλευκοι στα δύο πρώτα δεκάλεπτα στο ντέρμπι του ΣΕΦ, αφού κατόρθωσαν να προηγηθούν μέχρι και 30 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε δύο καταπληκτικά πρώτα δεκάλεπτα, καταφέρνοντας να εκτοξεύσει το προβάδισμα του και στο +30 (49-19) στο 18', έχοντας για μπροστάρη του τον Βασίλη Σπανούλη.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, μείωσε σε 68-59 στο 26', αλλά στο τέλος οι Πειραιώτες έφτασαν δίκαια στη νίκη με σκορ 80-66. Με αυτόν τον τρόπο οι "ερυθρόλευκοι" κάλυψαν και την διαφορά από την ήττα τους από το "τριφύλλι" στο ΟΑΚΑ (73-69) και πλέον υπερτερούν στην ισοβαθμία στο κυνήγι της πρωτιάς της κανονικής διάρκειας.

Πολύτιμη η συνεισφορά του MVP Χάκετ στο δεύτερο ημίχρονο, όπως αναφέρει το sport24.gr, ο οποίος στα δύσκολα βγήκε μπροστά σημειώνοντας καθοριστικά σουτ, συνεισφέροντας τα μέγιστα ώστε οι γηπεδούχοι στο τέλος να φτάσουν στη νίκη.