Ο Κενυάτης Λούκα Λόμπουαν ο μεγάλος νικητής του Μαραθωνίου της Αθήνας - Πρώτος Έλληνας ο Χριστόφορος Μερούσης

Ο κενυάτης αθλητής Λούκα Ρότις Λουμπουάν ήταν ο νικητής του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας στο Καλλιμάρμαρο στάδιο με χρόνο 2 ώρες, 12 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα

Ο χρόνος του αποτελεί τον  15ο καλύτερο χρόνο της ιστορίας.

Πρώτος Έλληνας που τερμάτισε ο Χριστόφορος Μερούσης (8ος στη συνολική κατάταξη) με χρόνο 2 ώρες, 24 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα. Νωρίτερα ολοκληρώθηκαν οι κούρσες των 5 και 10 χιλιομέτρων.

Στο Καλλιμάρμαρο πραγματοποιήθηκε εκδήλωση, παρουσία των ελλήνων ολυμπιονικών του Ρίο, Λευτέρη Πετρούνια, Σπύρου Γιανιώτα και Άννας Κορακάκη. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης γνωστοποιήθηκε πως ο Ρον Χιλ δώρισε στον ΣΕΓΑΣ το κύπελλο που κατέκτησε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 1969 στην Αθήνα!

Οι νικητές των 5 χλμ.

O Χρήστος Καλλίας κέρδισε για 2η συνεχή χρονιά στον πρωινό αγώνα δρόμου 5 χλμ., στο πλαίσιο του 34ου Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο Καλλίας τερμάτισε σε 14.49 που είναι νέο ρεκόρ αγώνα, με δεύτερο τον Ιταλία Κούνεο Αντέμε και τρίτο τον Κώστα Νακόπουλο. Στα 5 χλμ. γυναικών πρώτευσε η Ελευθερία Πετρουλάκη με 17.10, με δεύτερη την Ελένη Φιλάνδρα και τρίτη την Ανθή Κυριακοπούλου.