Eirinika - Καλοκαίρι 2020: #karpathos - Το θεϊκό νησί με τις 100 κρυστάλλινες παραλίες, τις ατόφιες παραδόσεις & την μοναδική κουζίνα (φωτό)

Μοναδική ηρέμια, παράδοση και υπέροχα, γραφικά χωριά...

Ένα νησί με ανέγγιχτη, ατόφια ομορφιά, αυθεντικούς ανθρώπους και κρυστάλλινα νερά είναι η Κάρπαθος.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by MyGreece (@_my_greece_) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by V E X P E R (@vexpertravel) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dunja Palček (@dunja.palcek) on

 

Το δεύτερο μεγαλύτερο σε έκταση από τα Δωδεκάνησα, που έχει πληθυσμό περίπου 6.200 κατοίκους δεν είναι από τα νησιά που χαρακτηρίζονται "τουριστικά", είναι όμως πανέμορφο, με τιρκουάζ νερά και απευθύνεται σε "ψαγμένους" ταξιδιώτες.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ciel Boutique Villas (@ciel_boutique_villas) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Regina Pammer (@regina_pammer) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Eirini Gerapetriti (@eiriniger) on

 

Οι συναρπαστικές εναλλαγές του τοπίου και η πεντανόστιμη κουζίνα "μαγεύουν" όποιον επισκέπτεται την Κάρπαθο.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sara Mencigar (@smencigar) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nicholas Mastoras (@nmastoras) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Fleur Kaagman | Makeup Artist (@fleursbeautytips) on

 

Πρωτεύουσα του νησιού είναι τα Πηγάδια, όπου δένουν και τα καράβια, ενώ διαθέτει πολλά γραφικά, ορεινά χωριουδάκια, που διατηρούν ατόφια την παράδοση και σας ταξιδεύουν σε παλιότερες, πιο αγνές και όμορφες εποχές.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by The colorfull village (@discover_menetes) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Expotur Viaggi & Vacanze (@expoturviaggi) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Porfyris Studios & Apartments (@porfyris_karpathos) on

 

Η Κάρπαθος, όμως, αποτελεί και παράδεισο για όσους αγαπούν το κολύμπι, καθώς διαθέτει περίπου 100 παραλίες με κρυστάλλινα, καθαρά νερά.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Karpathos Photos (@karpathosphotos) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Foteini Fragkou (@foteini.fragkou) on

 

Μερικές από τις καλύτερες είναι τα Άπελλα, με τα σμαραγδένια νερά και άμμο μέσα κι έξω, ο Διακόφτης με λευκή άμμο μέσα κι έξω που θυμίζει Σεϋχέλλες, ο Άγιος Μηνάς, το Νάτι, το Φορόκλι και ο Άγιος Νικόλαος Αρκάσας, με το υπέροχο ηλιοβασίλεμα και τα κύματα που προσφέρονται για σερφ.

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Anna Amasoglou (@anna_amasoglou) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Arkasa, Karpathos (@arkasa.karps) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ciel Boutique Villas (@ciel_boutique_villas) on

 

Να σημειώσουμε, επίσης, πως στο βόρειο μέρος του νησιού υπάρχει μια προστατευόμενη περιοχή στην οποία βρίσκουν καταφύγιο σπάνιες φώκιες και άλλα είδη ζώων υπό εξαφάνιση - σίγουρα αξίζει μία επίσκεψη εκεί.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Antonis Karanikolas (@real_explorer) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Iris Studios Karpathos (@irisstudios_karpathos) on

 

Με το νησί, όμως, θα ενθουσιαστούν και οι καλοφαγές, καθώς οι ντόπιες σπεσιαλιτέ είναι μοναδικές!

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Mythical True. Stunning Blue (@mythical.true.stunning.blue) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Karpathos Photos (@karpathosphotos) on

 

Μακαρούνες, χειροποίητα ζυμαρικά με σάλτσα από κρεμμύδι, βούτυρο και ντόπια μυζήθρα, αλλά και ολόφρεσκο ψάρι και καλομαγειρεμένο κατσικάκι.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by BEAUTIFUL ♡ ISLANDS (@alluring_islands) on

 

Αν πάλι αγαπάτε τα σπορ και την περιπέτεια, η Κάρπαθος είναι το νησί σας... Αναρρίχηση, καταδύσεις, kite και wind surf και φυσικά, πεζοπορία στα περίπου 50 μονοπάτια τα οποία περνούν από τα χωριά του νησιού...

 

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Nicola M Grande (@dagudfella_official) on

 

Όσοι την επισκέφθηκαν την λάτρεψαν για πάντα - και δεν δίστασαν να μοιραστούν και φωτογραφίες από το ταξίδι τους στο instagram - Εσείς τι λέτε;

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🌹Helen Delali🌹 (@helendel_) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Jacqueline 🖤 (@curly_rome) on

 

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by GrecoBlu (@grecoblu) on

 

 

 

Ένα όμορφο νησί, με οικονομικές επιλογές, που προσφέρει ηρεμία μοναδική και μια ατμόσφαιρα που σε γαληνεύει...

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ