Μουντιάλ 2022: Γαλλία με σούπερ Εμπαπέ και Αγγλία στους «8» - Ο Μακρόν είχε προβλέψει σκορ & σκόρερ - Δείτε και τα 7 γκολ της 15ης ημέρας

Με δύο γκολ του Εμπαπέ και ένα του Ζιρού η Γαλλία προκρίθηκε στους «8» στο Μουντιάλ του Κατάρ και περιμένει Αγγλία που κέρδισε 3-0 τη Σενεγάλη

Η Γαλλία, παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2018 που έχει ως στόχο να γίνει η πρώτη ομάδα μετά τη Βραζιλία του Πελέ (1958,1962) που θα κερδίσει back to back το τρόπαιο, επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας στη φάση των "16" και θα παίξει με Αγγλία ή Σενεγάλη για μια θέση στα ημιτελικά.

Γαλλία – Πολωνία 3-1

Ο Κιλιάν Εμπαπέ, διέλυσε την άμυνα της Πολωνίας, δίνοντας την ασίστ για το πρώτο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού (44'), που έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της χώρας του με 52 τέρματα, και πέτυχε το δεύτερο και το τρίτο (74ο και 91ο λεπτό) με δύο εντυπωσιακά σουτ. Για την Πολωνία που μείωσε με πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, δικαίωσε τον πρόεδρο Μακρόν ο οποίος είχε προβλέψει νίκη με 3-1 και με σκόρερ τους Εμπαπέ, Ζιρού και Λέβα!

Ο σούπερ σταρ, Κιλιάν Εμπαπέ

Με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Κιλιάν Εμπαπέ έφτασε τα 9 σε Παγκόσμια Κύπελλα. Ο Εμπαπέ είναι ο σούπερ σταρ στο Κατάρ και πρώτος σκόρερ με 5 γκολ σε τέσσερις αγώνες. Παρά τις 24 του χρόνια, έχει γενέθλια δύο μέρες μετά τον τελικό του Μουντιάλ, έχει πάρει την ευθύνη να οδηγήσει τη Γαλλία μόνο σε νίκες και στην «κούπα».

Αγγλία – Σενεγάλη 3-0

Η Σενεγάλη ήταν καλύτερη για 37 λεπτά, αλλά μόλις δέχθηκε το 1-0 (38o λεπτό) σε εκείνο το σημείο, κατέρρευσε με την Αγγλία να πετυχαίνει ακόμη δυο ακόμη γκολ (45'+3', 57') μετατρέποντας σε περίπατο την αναμέτρηση και πλέον ετοιμάζεται για τη μάχη με τη Γαλλία.

Ο Κέιν έφτασε τα 52 γκολ σε 79 συμμετοχές με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας του (11 σε μεγάλες διοργανώσεις, εκ των οποίων 4 σε Euro και 7 σε Μουντιάλ) και πέρασε στη δεύτερη θέση της λίστας των σκόρερ όλων των εποχών, ένα λιγότερο από τον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος βρίσκεται στην κορυφή (σε 120 ματς).

Φάση των «16», αποτελέσματα και πρόγραμμα

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

17:00 Ολλανδία - ΗΠΑ 3-1, (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) - ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

21:00 Αργεντινή - Αυστραλία 2-1, (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) - ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+