Χρυσό ο Κοσμίδης στην ενόργανη!!

Ο Λευτέρης Κοσμίδης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ενόργανης γυμναστικής που διεξάγεται στο Μοντπελιέ. Ο έλληνας αθλητής αν και αντιμετώπισε στον τελικό του εδάφους τον παγκόσμιο πρωταθλητή Αλεξάντερ Σατίλοφ από το Ισραήλ, κατάφερε να ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου αποδεικνύοντας ότι βρίσκεται σε μεγάλη φόρμα εν όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου.

Συγκεκριμένα ο Κοσμίδης συγκέντρωσε 15,766 βαθμούς. Δεύτερος ήρθε ο Λευκορώσος Ντιμίτρι Μπαρκαλάου με 15,300 και τρίτος ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,166.

Το χάλκινο ο Βλάσης Μάρας

Η δεύτερη επιτυχία για την Ελλάδα ήρθε από τον Βλάση Μάρα, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο μονόζυγο. Ο Ελληνας πρωταθλητής με 15.266 βαθμούς κατέκτησε την τρίτη θέση, ενώ το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Εμίν Γκαρίμποφ (15.833β.), και το ασημένιο ο Κροάτης Μάριο Μόζνικ (15.566β.).