2 Χάλκινα για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Κολύμβησης!!

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Νέρι Νιαγκουάρα στα 50μ. ελεύθερο, κατά την τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης του Ντέμπρετσεν. Η 29χρονη πρωταθλήτρια τερμάτισε τρίτη με 24.93 σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς βελτίωσε το 25.09 που είχε κάνει στον σαββατιάτικο ημιτελικό.

Με τον τρόπο αυτή η Νιαγκουάρα ολοκληρώνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εντυπωσιακή επιστροφή της σε μεγάλες διοργανώσεις μετά από έξι χρόνια, κατακτώντας το τρίτο της χάλκινο μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (τα προηγούμενα ήταν στα 100μ. ελεύθερο, το 2004 στη Μαδρίτη και το 2006 στη Βουδαπέστη). Υπενθυμίζεται ότι η έκτη Ολυμπιονίκης της Αθήνας συμμετείχε στο Ντέμπρετσεν σε ακόμη δύο τελικούς (100μ. ελεύθερο και 4Χ100μ. ελεύθερο) και πλέον θα ετοιμαστεί για το μεγάλο ραντεβού του Λονδίνου. Το μετάλλιο της Νιαγκουάρα είναι το πέμπτο (τέταρτο χάλκινο) για την ελληνική αποστολή στο Ντέμπρετσεν

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στον ίδιο τελικό και η Νόρα Δράκου, η οποία πήρε την πέμπτη θέση με 25.05, που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και φυσικά τη δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στη χώρα μας. Στις δύο πρώτες θέσεις -όπως αναμενόταν- τερμάτισαν η Γερμανίδα Μπρίτα Στέφεν (24.37) και η Ολλανδή Χινκέλιεν Σρόιντερ (24.78). Η Στέφεν κατακτά για δεύτερη φορά, μετά το 2006, τον ευρωπαϊκό τίτλο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

8. Σάρα Μπλέικ Μπάτεμαν (Ισλανδία) 25.38

Χάλκινο μετάλλιο και πανελλήνιο ρεκόρ ο Δρυμωνάκος στα 400μ.

Δεύτερο χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Γιάννης Δρυμωνάκος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης του Ντέμπρετσεν, αυτή τη φορά στα 400μ. μικτή ατομική.

Ο 28χρονος πρωταθλητής μας τερμάτισε τρίτος στον τελικό του αγωνίσματος με χρόνο 4:14.41, που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ, καθώς βελτιώνει το 4:14.62 που είχε κάνει στις 31 Ιουλίου 2011, στο Παγκόσμιο της Σανγκάης. Μάλιστα, ο Δρυμωνάκος πάλεψε ως την τελευταία χεριά για το ασημένιο μετάλλιο, που τελικά πήρε ο Ούγγρος Νταβίντ Βεράζτο με 4:14.23, ενώ μακράν πρώτος ήταν ο συμπατριώτης του Λάζλο Τσεχ με 4:12.17.

Τέταρτος ο Γκολομέεβ στα 50μ. ελεύθερο

Με πολύ καλό τρόπο ολοκλήρωσε την παρουσία του στα 50μ. ελεύθερο ο Κριστιάν Γκολομέεβ, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ντέμπρετσεν. Ο 19χρονος κολυμβητής, στην πρώτη του παρουσία σε μεγάλη διοργάνωση σε επίπεδο ανδρών, κατέλαβε την τέταρτη θέση, πέφτοντας στον τερματισμό μαζί με άλλους δύο αθλητές, μένοντας μόλις τέσσερα εκατοστά του δευτερολέπτου μακριά από το βάθρο. Ο Γκολομέεβ έκανε χρόνο 22.22 βελτιώνοντας για τρίτη φορά σε ισάριθμες κούρσες το ατομικό του ρεκόρ (πήγε στο Ντέμπρετσεν με 22.69), αλλά δεν κατάφερε να πιάσει το όριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου (22.11).

Το χρυσό μετάλλιο, όπως και πριν από δύο χρόνια στη Βουδαπέστη, πήρε ο Φρεντ Μπουσκέ, που τερμάτισε σε 21.80 και χάρισε στη Γαλλία τον ευρωπαϊκό τίτλο για τρίτη συνεχόμενη διοργάνωση. Τη δεύτερη θέση πήρε ο Σουηδός Στέφαν Νίστραντ και την τρίτη ο Ουκρανός Αντρι Γκοβόροφ, ενώ μαζί με τον Γκολομέεβ τερμάτισαν ο Φινλανδός Αρι-Πέκα Λιουκόνεν και ο Ιταλός Μάρκο Ορσι. Μόλις έβδομος έμεινε ο γάλλος πρωταθλητής Ευρώπης του 2008, Αλέν Μπερνάρ.