Μουντιάλ 2022: Με νίκη πέρασαν στους «8», η Αργεντινή του Μέσι και η Ολλανδία του Ντάμφρις-Δείτε και τα 7 γκολ της 14ης μέρας

Η Αργεντινή του Λιονέλ Μέσι με την Ολλανδία του Ντένζελ Ντάμφρις είναι το πρώτο ζευγάρι του προημιτελικού του Μουντιάλ του 2022 στο Κατάρ.

Την Παρασκευή (9/12) στις 21.00, ο νικητής παίρνει το εισιτήριο για τον ημιτελικό.

Αργεντινή - Αυστραλία 2-1

Η Αργεντινή νίκησε με 2-1 την Αυστραλία, αν και καρδιοχτύπησαν στο τελευταίο λεπτό όταν τα «καγκουρό» έχασαν μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Μέσι (35') και Άλβαρεζ (57'), έφεραν μπροστά την Αργεντινή που έχασε ευκαιρίες για να «καθαρίσει» το ματς, όμως το γκολ του Γκούντγουϊν (77') δημιούργησε νέα δεδομένα με την Αυστραλία να αγγίζει την ισοφάριση στο 90'+7'.

Η ευχή να τα 1000άσει δεν αρκεί για τον Μέσι

Ο Μέσι σε αυτόν τον αγώνα συμπλήρωσε 1000 επίσημα παιχνίδια. Ο 35χρονος σούπερ σταρ του ποδοσφαίρου έχει αγωνιστεί σε 169 παιχνίδια με την Αργεντινή, σε 778 με τη Μπαρτσελόνα και σε 53 με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Ολλανδία - ΗΠΑ 3-1

Με MVP τον Ντάμφρις (2 ασίστ, 1 γκολ) η Ολλανδία επέστρεψε μετά από 8 χρόνια στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι Οράνιε επικράτησαν με 3-1 των ΗΠΑ. Στο 10ο ο Ντάμφρις βρήκε τον Μέμφις Ντεπάι που με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και στο 45+1 ο Ντάμφρις και πάλι βρήκε αυτή τη φορά τον Μπλιντ για το 2-0. Στο 76 κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με τη βοήθεια της τύχης. Ο Πούλισικ γύρισε από τα δεξιά, ο Ράιτ στην προσπάθειά του να πλασάρει αμέσως, σήκωσε την μπάλα, η οποία πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-1. Όμως στο 81 ήταν η σειρά του Ντάμφρις να σκοράρει μετά από σέντρα του Μπλιντ.

Φάση των «16», αποτελέσματα και πρόγραμμα

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

17:00 Ολλανδία - ΗΠΑ 3-1, (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα) - ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+

21:00 Αργεντινή - Αυστραλία 2-1, (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan) - ΑΝΤ1 / ΑΝΤ1+