16 βίντεο Μουντιαλικής δράσης: Με υπογραφή Μέσι, το κύπελλο στην Αργεντινή – Στα πέναλτι κέρδισαν 4-2 τους Γάλλους

Ο Μέσι στον θρόνο του σε έναν συγκλονιστικό τελικό όπου ο Εμπαπέ πέτυχε χατ τρικ, στον τελικό του Μουντιάλ στο Κατάρ

Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών, η Αργεντινή επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Γαλλίας και κατέκτησε τον τρίτο παγκόσμιο τίτλο της στα γήπεδα του Κατάρ.

Ο κανονικός αγώνας τελείωσε 2-2 και η παράταση 3-3, ωστόσο, στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι, ο Εμιλιάνο Μαρτίνες απέκρουσε την εκτέλεση του Κομάν, ενώ ο Τσουαμενί ήταν άστοχος. Δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι, ενώ χατ τρικ για τους Γάλλους ο Μπαπέ.

Mπουένος Άιρες 1978, Μέξικο Σίτι 1986, Ντόχα 2022… Η Αργεντινή χρειάστηκε να περιμένει πολλά χρόνια, χρειάστηκε να ζήσει την πίκρα δύο χαμένων τελικών σε αυτό το διάστημα, αλλά επέστρεψε στην κορυφή του κόσμου, είναι για 3η φορά η παγκόσμια πρωταθλήτρια κατακτώντας το Μουντιάλ 2022.

Το ματς

Η Αργεντινή εμφάνισε πιο επιθετική εικόνα στα πρώτα λεπτά του τελικού, με την Γαλλία να δέχεται πίεση και να δυσκολεύεται στην κυκλοφορία της μπάλας. Η υπεροχή της “αλμπισελέστε” εδραιώθηκε σιγά σιγά, με τον Λιονέλ Μέσι να “στηρίζει” κάθε επιθετική προσπάθεια της ομάδας. Οι “μπλε” άργησαν πολύ να φανούν επιθετικά, με τους Εμπαπέ, Ζιρού και Γκριεζμάν να μην… αγγίζουν μπάλα.

Το ματς άρχισε να… γέρνει προς την Αργεντινή και το 1-0 δεν άργησε να έρθει. Ο Ντεμπελέ ανέτρεψε τον Ντι Μαρία εντός μεγάλης περιοχής και ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0. Η Γαλλία συνέχισε να… απουσιάζει από τον αγωνιστικό χώρο και στο 36′ δέχθηκε μια φαρμακερή αντεπίθεση, με τον Ντι Μαρία να είναι ο τελικός αποδέκτης και να κάνει το 2-0.

Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει, ο Ντιντιέ Ντεσάμπ έκανε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Τουράμ και Κόλο Μουανί στη θέση των Ντεμπελέ και Ζιρού.

Η Γαλλία δεν μπόρεσε να αλλάξει την εικόνα της στην επανάληψη και η Αργεντινή έδειξε να ελέγχει το ματς και να.. οδεύει προς την κατάκτηση του Μουντιάλ 2022. Μετά από τις αλλαγές που έκανε σταδιακά ο Ντεσάμπ και μέσα σε δυο λεπτά -πριν το φινάλε του ματς- η “αλμπισελέστε” έφτασε σε απίστευτη ισοφάριση!

Στο 79′ ο Μαρτσίνιακ έδωσε πέναλτι, σε ανατροπή του Μουανί από τον Οταμέντι, με τον Εμπαπέ να μειώνει σε 2-1. Στο 81′ ο “αστέρας” των “μπλε” και της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το 2-2 με τρομερό γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές στην άμυνα. Η μοναδική καλή φάση ήρθε στο 90+7, με τον Γιορίς να διώχνει το δυνατό σουτ του Μέσι. Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, όμως, έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις.

Στο 109′ ο Μέσι έκανε το 3-2 κι έγινε ο δεύτερος Αργεντινός μετά τον Κέμπες το 1978 που βάζει δύο γκολ σε τελικό. Στο 117′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, για χέρι του Μοντιέλ και ο Εμπαπέ έκανε -χατ-τρικ και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Χατ τρικ ο Εμπαπέ, πρώτος σκόρερ όλων των εποχών σε τελικούς

Ο Κιλιάν Εμπαπέ έφτασε τα τέσσερα γκολ σε τελικούς στο Παγκόσμιο Κύπελλο και άφησε πίσω του Πελέ, Ζιντάν, Χαρστ και Βαβά

Ο Κιλιάν Εμπαπέ έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που φτάνει τα 4 γκολ σε τελικούς Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γάλλος επιθετικός είχε σκοράρει στον τελικό του 2018 με την Κροατία και πέτυχε άλλα τρία στον τελικό του 2022 απέναντι στην Αργεντινή.

Είναι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του τουρνουά μετά από Τζεφ Χαρστ (Αγγλία, 1966) που πετυχαίνει χατ τρικ σε τελικό!

Τρία γκολ σε τελικό έχει ο Πελέ (1958,1970), ο Βαβά (1958, 1962), ο Χαρστ (1966, χατ τρικ), ο Ζιντάν (1998, 2006) και πλέον ο Εμπαπέ είναι μόνος πρώτος.

Οι συνθέσεις

Αργεντινή: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα (91′ Μοντιέλ), Ρομέρο, Οταμέντι, Ταλιαφίκο (120′ Ντιμπάλα), Έντσο Φερνάντες, Ντε Πολ (102′ Παρέδες), Μακ Άλιστερ (115′ Πετσέλα), Μέσι, Ντι Μαρία (64′ Ακούνια), Άλβαρες (103′ Λαουτάρο).

Γαλλία: Γιορίς, Κουντέ (120′ Ντισασί), Βαράν (113′ Κονατέ), Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντέζ (71′ Καμαβίνγκα), Τσουαμενί, Ραμπιό (96′ Φοφανά), Γκριεζμάν (71′ Κομάν), Ντεμπελέ (41′ Μουανί), Μπαπέ, Ζιρού (41′ Τουράμ).

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

Κροατία - Βραζιλία 2-4 πέν. (1-1- κ.α., παρ.) (Στάδιο Education City, Ντόχα)

Ολλανδία - Αργεντινή 3-4 πέν. (2-2 κ.α., παρ.) (Στάδιο Lusail, Lusail)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

17:00 Μαρόκο-Πορτογαλία 1-0 Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)

21:00 Αγγλία - Γαλλία 1-2 (Στάδιο Lusail, Lusail)

Φάση των «16», αποτελέσματα

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου

Ολλανδία - ΗΠΑ 3-1, (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)

Αργεντινή - Αυστραλία 2-1, (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου

Γαλλία – Πολωνία 3-1, (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)

Αγγλία – Σενεγάλη 3-0, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου

Ιαπωνία – Κροατία 1-3 πέν. (1-1 κ.α., παρ.) (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)

Βραζιλία – Νότια Κορέα 4-0 (974 Stadium, Ντόχα)

Τρίτη 6 Δεκεμβρίου

17:00 Μαρόκο – Ισπανία 3-0 πέν. (0-0 κ.α., παρ.) (Στάδιο Education City, Ντόχα)

21:00 Πορτογαλία – Ελβετία 6-1 (Στάδιο Lusail, Lusail)

Σε επίπεδο εθνικών ομάδων έπαιξαν στο Μουντιάλ του 2018 στη Ρωσία. Ήταν για την φάση των 16 και η Γαλλία είχε επικρατήσει με 4-3 με τον Εμπαπέ να σταματάει στα δύο γκολ και τον Μέσι να μένει ... άκαπνος.

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο