Κυπελλούχος στο μπάσκετ ο Παναθηναϊκός - Το 16ο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία του σήκωσε το τριφύλλι επικρατώντας με 68-53 τον Απ. Πατρών!

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε και αυτό τον τίτλο να του… ξεφύγει και με επιβλητική εμφάνιση στα πρώτα τρία δεκάλεπτα (57-31) νίκησε στο ΟΑΚΑ τον Απόλλωνα Πάτρας με 68-53 και κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για 16η φορά στην ιστορία του και τέταρτη συνεχόμενη.

Οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στα πρώτα τρία δεκάλεπτα του τελικού μπροστά σε 12.000 φίλους του και 1.000 Πατρινούς φιλάθλους, και δεν απειλήθηκαν από τους «Φρουρούς της Αχαΐας», που είχαν διάθεση, αλλά όχι την απαιτούμενη ποιότητα να ανταγωνιστούν τον Παναθηναϊκό. Πολυτιμότερος Παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και πρώτος σκόρερ ο Τοάριλν Φιτζπάτρικ του Απόλλωνα με 19 πόντους.Ο Παναθηναϊκός άρχισε τον τελικό με 9-0 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά και προηγήθηκε με 8 (12-4) λίγο πριν το 6’ και λίγο πριν το 7’ (15-7). Με την είσοδο του Νίκου Αργυρόπουλου ο Απόλλωνας Πάτρας έγινε πιο ανταγωνιστικός και με τρίποντο του αρχηγού του μείωσε στους 5 (15-10) 2’ και 53’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου και στους 4 (16-12) με 1’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Οι «πράσινοι» απάντησαν με βελτίωση της άμυνας τους, άφησαν τους «Φρουρούς της Αχαΐας» χωρίς καλάθι για πεντέμιση λεπτά  και με σερί 11-0 με 6 πόντους του Μαυροκεφαλίδη και με 5 με ένα τρίποντο του Νίκου Παππά, ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων (27-12) με 6’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας αντέδρασε και με σερί 6-0 μείωσε στους 9 (27-18) 3’ και 43’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, αλλά ο Παναθηναϊκός με νέο σερί 9-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Έι Τζέι Σλότερ, ξέφυγε με 18 και νταμπλ σκορ (36-18) με 52’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την μεγαλύτερη διαφορά τους στο πρώτο μέρος, +19 (39-20) μετά από τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη από τα 7,5 μέτρα σχεδόν με την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει. Οι «πράσινοι» με την καλή άμυνα τους και χτυπώντας στην επίθεση μέσα στο καλάθι με τον Μπατίστα αρχικά και στην συνέχεια τον Μαυροκεφαλίδη, αλλά και με τις διεισδύσεις του Παππά ανέβασαν την διαφορά στους 26 (57-31) με γκολ φάουλ του Μαυροκεφαλίδη 29’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Παναθηναϊκού χαλάρωσε, ο Ιβάνοβιτς έδωσε την ευκαιρία στους «μικρούς» Χαραλαμπόπουλο, Λούντζη και Διαμαντάκο να αγωνιστούν και ο Απόλλωνας με τους Φιτζπάτρικ, Πεν και Νιφόρα μείωσε την διαφορά στο αξιοπρεπές επίπεδο των 15 πόντων (68-53).

Δεκάλεπτα: 12-21, 20-39, 31-57, 53-68ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 5 (1), Αργυρόπουλος 9 (1), Γκάλογουεϊ, Πεν 5 (1), Φίτζπατρικ 19 (2), Μπατής 2, Ελ Αμίν 4, Πελεκούδας 2, Μολφέτας, Νιφόρας 7 (1), Γεωργαλής, ΌτζοΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σλότερ 3 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 6 (1), Παππάς 9 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 6 (2), Μπατίστα 9, Διαμαντάκος 3, Λούντζης

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο