Παναθηναϊκός: Πολύ σκληρός για να πεθάνει - To τριφύλλι επικράτησε με 86 - 85 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι του Final 4

Ένας εκπληκτικός Παναθηναϊκός επικράτησε της ΤΣΣΚΑ με 86-85, με τον Παππά να κάνει ατομικό ρεκόρ πόντων, με 25 και να υπογράφει το 2-1

Οι «πράσινοι» αν και με την πλάτη στον τοίχο απέδειξαν τι είναι ικανοί να κάνουν και στο τέλος χρειάστηκε να κερδίσουν και τους… διαιτητές οι οποίοι έβλεπαν μόνο ΤΣΣΚΑ.

Την Τετάρτη (22/4) ο τέταρτος αγώνας και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Το πλάνο του Παναθηναϊκού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν ξεκάθαρο. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν εξ αρχής να περάσουν την μπάλα στο «ζωγραφιστό» και κυρίως στον Εστέμπαν Μπατίστα προκειμένου να «χτυπήσουν» μέσα από τη ρακέτα. Κάτι που στο πρώτο δίλεπτο το κατάφεραν και με τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη προηγήθηκαν με 5-0. Στη συνέχεια, όμως, οι «πράσινοι» παρά την καλή κυκλοφορία της μπάλας που είχαν στην επίθεση δεν ήταν εύστοχοι σε δικά τους σουτ με αποτέλεσμα να μείνουν στο… μηδέν, για τα επόμενα σχεδόν πέντε λεπτά. Αποτέλεσμα ήταν η ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα εύκολο σερί 0-12 και να προηγηθεί με 5-12. Ο Γιάνκοβιτς μετά από τρεις άστοχες προσπάθειες βρήκε τον δρόμο για το πρώτο του εύστοχο τρίποντο και μείωσε σε 10-14. Η ΤΣΣΚΑ έβρισκε συνεχώς τις λύσεις που ήθελε, με τους πράσινους» να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο το μπόνους των βολών και με τους Παππά και Μαυροκεφαλίδη να «κλείνουν» το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ με 14-20.

«Εκτελεστές» Παππάς και Φώτσης

Μαγικό ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου για τους «πράσινους» οι οποίοι στα πρώτα δυόμιση λεπτά απάντησαν στο σερί της ΤΣΣΚΑ και πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. Με τον Μαυροκεφαλίδη να είναι εξαιρετικός και τον Παππά από.. κοντά ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 18-20 και με τρίποντο του Αντώνη Φώτση πέρασε μπροστά με 21-20. Η απάντηση των Ρώσων όμως ήταν άμεση και αφού κράτησαν και πάλι στο… μηδέν τον Παναθηναϊκό, για ένα τρίλεπτο αυτή τη φορά, με κορυφαίο τον Ντε Κολό που πέτυχε δύο τρίποντα προηγήθηκαν με 21-31 στο 16. Ο Παναθηναϊκός, όμως, δεν έκατσε με σταυρωμένα χέρια και απάντησε άμεσα και ουσιαστικά. Με τον Διαμαντίδη να «οδηγεί» εξαιρετικά τους συμπαίκτες του και τους Φώτση και Παππά να εκτελούν από παντού ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 13-1 και με κάρφωμα του Παππά στο τέλος του ημιχρόνου το σκορ έγινε 34-34.

Συνέχεια μπροστά ο Παναθηναϊκός

Για τρίτο συνεχόμενο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ξεκινάει με ιδανικό τρόπο. Με απίστευτο πάθος στην άμυνα και τρία συνεχόμενα τρίποντα στην επίθεση (2 από τον Παππά και ένα από τον Γκιστ) οι γηπεδούχοι προηγούνται με 45-37 και είναι αυτοί που έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ντε Κολό, όμως, από την άλλη είναι σε καταπληκτικό βράδυ, 45-41, αλλά ο Παππάς κάνει τα πάντα στο παρκέ, 47-43 στο 25’. Ο Γιάνκοβιτς με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 50-46, με τον Νέλσον να προσθέτει δύο ακόμα κρίσιμους πόντους, 52-46. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς προχώρησε σε πολλές αλλαγές, προφανώς για να δώσει ανάσες, η ΤΣΣΚΑ το εκμεταλλεύτηκε, μείωσε σε 54-53, με τον Γκιστ να «γράφει» το 56-53 με τη λήξη της περιόδου.

«Μονομαχία» Παππά-Ουίμς

Ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με πολύ καλά «διαβασμένες» επιθέσεις βρίσκει αυτό που ψάχνει και με τρίποντα των Γιάνκοβιτς και Παππά περνάει μπροστά στο σκορ με 66-57 στο 33΄. Δύο λεπτά αργότερα ο Φώτσης βάζει φωτιά στο ΟΑΚΑ, αφού με τρίποντό του δίνει αέρα 10 πόντων στην ομάδα του, 71-61. Οι Ρώσοι βρίσκουν τον τρόπο να… αντιδράσουν με ένα γρήγορο 0-4, 71-65, αλλά ο Παναθηναϊκός έχει λύσεις από… παντού και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να σκοράρει πίσω από τη γραμμή του τρίποντου το σκορ γίνεται 74-65, 2:43 πριν το τέλος. Ο Ουίμς κρατάει για τα καλά την ΤΣΣΚΑ στο ματς και μειώνει σε 74-70, αλλά ο Φώτσης 100 δεύτερα πριν τη λήξη απαντάει με τον ίδιο τρόπο, 77-70. Το κρεσέντο από το τρίποντο καλά… κρατεί, με τον Ουίμς να έχει συνδεθεί για τα καλά και είναι αυτός που γράφει το 77-75, ένα λεπτό πριν από το τέλος. Ο Παππάς, όμως, το… βιολί του και με νέο τρίποντο κάνει το 80-75 στα 46 δευτερόλεπτα. Ο Ουίμς μείωσε εκ νέου, 80-77, αλλά ο Διαμαντίδης έκανε το 82-77 στο 30 δεύτερα. Ο Ουίμς δεν έχανε σουτ με τίποτα και με νέο τρίποντο έκανε το 82-80 και έφτασε τους 20 πόντους στην τέταρτη περίοδο. Ο Παππάς από τη γραμμή των βολών έκανε το 84-80. Στα 15 δευτερόλεπτα οι διαιτητές κλείνουν τα μάτια σε πεντακάθαρα βήματα του Τεόντοσιτς ο οποίος με… δεύτερη ευκαιρία κάνει το 84-83 με 12 δεύτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Ο Βορόντεβιτς ξαναστέλνει τον Διαμαντίδη στις βολές στα 10 δευτερόλεπτα με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να αστοχεί στην πρώτη αλλά να κάνει το 85-83. Ο Χάινς στα 5 δεύτερα ισοφαρίζει σε 85-85, με τον Ουίμς να κάνει φάουλ στον Παππά και εκείνος με τη σειρά του να είναι ψύχραιμος και να «γράφει’ το 86-85. Οι διαιτητές έκαναν ότι μπορούσαν για να δώσουν την νίκη στην ΤΣΣΚΑ αλλά δεν τα κατάφερα.

Δεκάλεπτα: 14-20, 34-34, 56-53, 86-85

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 9 (3), Φώτσης 12 (4), Νέλσον 4, Παππάς 25 (5), Μαυροκεφαλίδης 8 (1), Διαμαντίδης 15 (2), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 2, Μπλουμς

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Δημήτρης Ιτούδης): Ντε Κολό 19 (3), Τεόντοσιτς 12 (2), Νίκολς, Τζάκσον, Μαρκοϊσβίλι, Ουίμς 24 (4), Βοροντσέβιτς 5, Κάουν 3, Χριάπα 1, Χάινς 10, Κιριλένκο 11

Πηγή: onsports.gr

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε όλες τις αναρτήσεις του eirinika.gr και του madeingreece.news