«It's not coming home»: Η Κροατία προκρίθηκε με επική ανατροπή στον τελικό του Μουντιάλ - Νίκησε με 2-1 την Αγγλία στην παράταση (Βίντεο)

Η «Χρβάτσκα» για πρώτη φορά σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης.

Η Κροατία νίκησε, χθες (11/07), την Αγγλία στον ημιτελικό του Μουντιάλ που διεξάγεται στη Ρωσία, με 2-1 στην παράταση.

Οι Άγγλοι προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο, τα «Τρία Λιοντάρια» είχαν τον έλεγχο του αγώνα κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα.

Τα πράγματα, όμως, άλλαξαν στο δεύτερο μέρος κι οι Κροάτες μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή.

Αρχικά, ο Πέρισιτς (68') εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Βρσάλικο από δεξιά κι ισοφάρισε σε 1-1.

Η Κροατία, από εκεί και μετά, πίεσε για ένα δεύτερο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε στην κανονική διάρκεια του ματς.

Στην παράταση, παρ' όλα αυτά, ο Μάντζουκιτς ξέφυγε από τον Στόουνς κι αξιοποίησε την κεφαλιά-πάσα του Πέρισιτς, «γράφοντας» το 2-1.

Η Κροατία θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία στον τελικό της 15ης Ιουλίου (18:00) στη Μόσχα.

Μία ημέρα νωρίτερα (14/07, 17:00), στην Αγία Πετρούπολη, Άγγλοι και Βέλγοι θα αγωνιστούν για την τρίτη θέση.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Σούμπασιτς, Βρσάλκο, Λόβρεν, Βίντα, Στρίνιτς (95΄ Πίβαριτς), Ράκιτιτς, Μόντριτς (119΄ Μπάντελι), Μπρόζοβιτς, Ρέμπιτς (101΄ Κράμαριτς), Μάντζουκιτς (115΄ Τσόρλουκα), Πέρισιτς.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ (112΄ Βάρντι), Στόουνς, Μαγκουάιρ, Χέντερσον (97΄ Ντάιερ), Τρίπιερ, Λίνγκαρντ, Άλι, Γιανγκ (91΄ Ρόουζ), Στέρλινγκ (74΄ Ράσφορντ), Κέιν.