Τον πρώτο από τους 4 «τελικούς» κέρδισε χθες ο Ολυμπιακός κόντρα στη Λαμποράλ για την πρόκριση στους «8» (βίντεο & στατιστικά)

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο TOP-16 κερδίζοντας την Λαμποράλ Κούτσα με 89-59, παίζοντας μπάσκετ κυριαρχίας. Πήρε τον πρώτο "τελικό" βάζοντας... χειροπέδες στους Βάσκους με την καλή άμυνα του και είχε ρυθμό στο παιχνίδι του.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στο TOP-16 κερδίζοντας την Λαμποράλ Κούτσα με 89-59, παίζοντας μπάσκετ κυριαρχίας. Πήρε τον πρώτο "τελικό" βάζοντας... χειροπέδες στους Βάσκους με την καλή άμυνα του και είχε ρυθμό στο παιχνίδι του. Εξαιρετικός ο Σπανούλης (14π, 4ασ) στην επιστροφή του, πρώτος σκόρερ ο Λοτζέσκι (16π), σπουδαία και γεμάτη απόδοση από τον Μάντζαρη (5π, 8ρ, 9ασ, 2κλ), κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (39-21) οι Πειραιώτες.

Οι… 300 του Θρύλου

Για την 11η αγωνιστική του TOP-16 της Euroleague, ύστερα από τέσσερις σερί ήττες στον όμιλο, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, σημειώνοντας την πέμπτη του νίκη στο γκρουπ, κερδίζοντας εύκολα την Λαμποράλ Κούτσα στο ΣΕΦ με σκορ 89-59, έχοντας πολύ καλή απόδοση, σε ένα ματς που η ομάδα κλήθηκε να αγωνιστεί χωρίς τους τραυματίες Περπέρογλου και Πρίντεζη. Οι Πειραιώτες, όπως αναφέρει το redplanet, πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στον πρώτο "τελικό", σε έναν αγώνα που υπήρχε το "πρέπει", παίζοντας μπάσκετ κυριαρχίας, "καθαρίζοντας" ουσιαστικά το ματς στην δεύτερη περίοδο μετρώντας σκορ 22-7 (45-27 το ημίχρονο). Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι στην άμυνα, βάζοντας... χειροπέδες στους Βάσκους, περιορίζοντας την δράση των Ερτέλ και Πλάις. Βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, βγάζοντας αρκετούς αιφνιδιασμούς στην αναμέτρηση τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο, ενώ έβαλαν και μεγάλα σουτ, έχοντας ικανοποιητικά ποσοστά (25/43δ-58.1%, 10/18τρ-55.6%, 9/14β-64.3%). Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (39-21), λειτούργησαν με ομαδικότητα μοιράζοντας 25 (!) ασίστ, αλλά έκαναν και 15 λάθη. Χορταστική εμφάνιση από τους ερυθρόλευκους, παίζοντας θελκτικό μπάσκετ, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα στο παιχνίδι τους, ικανοποιώντας το κοινό τους. Νίκη ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας.

Ο Σπανούλης επέστρεψε στην αγωνιστική δράση πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση, βοηθώντας την ομάδα σε επίθεση και δημιουργία (14π, 4ασ, σε 19 λεπτά), γεμάτη εμφάνιση από τον καταπληκτικό στην άμυνα Μάντζαρη, ο οποίος συνείσφερε σε όλους τους τομείς (5π, 8ρ, 9ασ, 2κλ), περιορίζοντας την δράση του Ερτέλ. Συνεχίζει τις θετικές εμφανίσεις ο Πέτγουεϊ που έκανε καλή δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ (6π, 8ρ, 2ασ, 2μπλ), ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο "μπόμπερ" Λοτζέσκι βάζοντας μεγάλα σουτ (16π, 5/7δ, 2/3τρ), ενώ αποθεώθηκε από την κερκίδα ο Παπαπέτρου που δεν έχασε σουτ (13π, 2/2δ, 3/3τρ, σε 16 λεπτά) αγωνιζόμενος με αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του. Ουσιαστικός ο Σερμαντίνι (11π, 6ρ).

"Ζεστός" Σπανούλης και το 14-0 σερί

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στην πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Σερμαντίνι. Ο αρχηγός των Πειραιωτών είχε κέφια, καθώς με τρίποντο, διείσδυση και ασίστ στον Σερμαντινι, έφερε μπροστά τους Πειραιώτες με σκορ 7-5. Οι Βάσκοι στη συνέχεια αναθάρρησαν και βγάζοντας συνεχόμενα ελεύθερα σουτ με τον Μαϊνόλντι, ο οποίος ευστόχησε σε τρεις σερί προσπάθειες, οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 7-15 στο 5'. Η μπάλα στη συνέχεια πήγε στον Σερμαντίνι που μείωσε σε 11-15, ο Ντάνστον που τον αντικατέστησε άρχισε τα μπλοκ με τον Πέτγουεϊ στην άμυνα, ενώ ακολούθως ο Σπανούλης με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο (14-15).

Ο Ολυμπιακός είχε βελτιωθεί στην άμυνα και έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον Λοτζέσκι να "πυροβολεί" από την περιφέρεια "γράφοντας" το 19-15 στο 8', με το εντυπωσιακό σερί των Πρωταθλητών Ευρώπης να φτάνει το 14-0 (21-15) με κάρφωμα του Πέτγουεϊ στον αιφνιδιασμό. Ο Ντιόπ έδωσε... ανάσα στους φιλοξενούμενους, ο Καββαδάς πήρε θέση στο "5" και ο Ντάνστον στο "4", με τις αλλαγές να επηρεάζουν τον ρυθμό που είχαν βρει οι γηπεδούχοι, καθώς έκαναν λάθη κυρίως με τον Καββαδά, τα οποία οι Βάσκοι αξιοποίησαν μειώνοντας σε 23-20, το οποίο και ήταν το σκορ ου πρώτου δεκαλέπτου. Χάι-λάιτ το εντυπωσιακό μπλοκ του Κατσίβελη στον Σαν Εμετέριο στο τρανζίσιον.

Έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και πέρασε... χειροπέδες στους Βάσκους

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε με τους Μάντζαρη, Σλούκα, Σπανούλη, Ντάνστον και Σίμονς, χρησιμοποιώντας ένα σχήμα με τρία γκαρντ και δύο (ουσιαστικά) σέντερ. Ο Ολυμπιακός πάτησε... γκάζι και έτρεξε στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία, κάνοντας το σκορ 27-21 με κάρφωμα του... DUNKστον, αλλά ακολούθως ο αρνητικός Σίμονς έχασε τρεις φάσεις στην επίθεση, κάνοντας λάθη και φάουλ, με τον Σερμαντίνι να τον αντικαθιστά. Οι Πειραιώτες έβγαζαν καλές άμυνες με τον Ντάνστον, έπαιρναν τα ριμπάουντ και επέμεναν να παίζουν μπάσκετ σε γρήγορο ρυθμό, με τον Σλούκα στο fast-break με τρίποντο να φέρνει τους γηπεδούχους στο +11 (32-21) στο 14'. Το σχήμα ακολούθως άλλαξε με τον Παπαπέτρου στο "3", τον Λοτζέσκι στο "2" και τον Ντάνστον να παραμένει στο "4".

Ακολούθως πήρε... φωτιά στην επίθεση, βάζοντας σουτ από μέση απόσταση, εκτοξεύοντας την διαφορά για τον Ολυμπιακό στο +15 (38-23), με τους Πειραιώτες να παίζουν εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τους Βάσκους στους μόλις τρεις πόντους σε εφτά λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο στην εκπνοή εκτόξευσε την διαφορά στο +17 (41-24), με τους ερυθρόλευκους να έχουν περάσει... χειροπέδες στους Βάσκους, συνεχίζοντας ύστερα από κάθε καλή άμυνα να τρέχουν στον αιφνιδιασμό, με τον Πέτγουεϊ και τον Λοτζέσκι να βρίσκουν στόχο στην επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους Πρωταθλητές Ευρώπης να κερδίζουν με 45-27, συνδυάζοντας την ουσία με το θέαμα, παίζοντας μπάσκετ κυριαρχίας στο δεύτερο δεκάλεπτο (22-7 το σκορ).

Εκτοξεύτηκε η διαφορά, έπεσε ο ρυθμός

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, με την Λαμποράλ να επιλέγει να παίξει άμυνα ζώνης. και τον Λοτζέσκι με τρίποντο να εκτοξεύει την διαφορά στο +21 (48-27). Οι Πειραιώτες είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, ψάχνοντας για το ελεύθερο σουτ, με τον Σπανούλη παράλληλα να προσπαθεί να ανοίξει χώρους για πάσα στον Σίμονς μέσα στο καλάθι, με τον αρχηγό να δίνει υπέροχη ασίστ στον Αμερικανό που κάρφωσε με μανία (53-30), ανεβάζοντας την διαφορά στο +23.   Οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ, αλλά ακολούθως ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 55-37 στο 25'.

Οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν χώρους μέσα στο καλάθι, σκοράροντας με ντράιβ των Μάντζαρη και Λοτζέσκι, αλλά και με τον Σίμονς 62-40 στο 28'), με την Λαμποράλ να δοκιμάζει αρκετά τρίποντα προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ. Με τον Ολυμπιακό να έχει εδώ και ώρα μεγάλο προβάδισμα στο σκορ ο ρυθμός είχε πέσει, με τον κόουτς Μπαρτζώκα να κάνει ροιτέισον στην πεντάδα του, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στους Κατσίβελη και Παπαπέτρου, με τον Ολυμπιακό στο 30' να προηγείται με σκορ 67-46.

Αποθεώθηκε ο Παπαπέτρου

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με τους Κατσίβελη, Σλούκα, Παπαπέτρου, Πέτγουεϊ και Ντάνστον, με τον Παπαπέτρου να ευστοχεί σε τρίποντο από τη γωνία, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μαϊνόλντι (4/6τρ). Ο Σλούκας τελείωνε τις φάσεις με μπασίματα στο καλάθι (74-49), ο "καυτός" Σπανούλης συνέχιζε να φορτώνει με τρίποντα τα αντίπαλα καλάθια (77-49), ενώ ο Παπαπέτρου άφηνε με αυτοπεποίθηση την μπάλα στο καλάθι (79-51) στο 35'.

Το παιχνίδι εδώ και ώρα είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Ο Παπαπέτρου "πυροβολούσε" από την περιφέρεια, ο κόσμος τον στήριξε τραγουδώντας δυνατά το όνομα του, ενώ στη συνέχεια ο Λοτζέσκι του έδωσε ασίστ στον αιφνιδιασμό τελειώνοντας την φάση ο νεαρός φόργουορντ με κάρφωμα, με το κοινό να τον αποθεώνει ακόμη περισσότερο. Η διαφορά ξεπέρασε τους τριάντα πόντους, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει την Λαμποράλ με σκορ 89-59

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-27, 67-46, 89-59

Ανά δεκάλεπτο: 23-20, 22-7, 22-19, 22-13

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 6, Σερμαντίνι 11, Ντάνστον 7, Σπανούλης 14 (3), Παπαπέτρου 13 (3), Σλούκας 7 (1), Σίμονς 10, Μάντζαρης 5 (1), Καββαδάς, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 16 (2).

Λαμποράλ Κούτσα (Σκαριόλο): Μαϊνόλντι 12 (4), Νοτσιόνι 10 (1), Ποέτα 2, Χάνγκα 4, Ντιόπ 4, Σαν Εμετέριο 5 (1), Πλάις 10, Ερτέλ 3, Βαν Όστρουμ 2, Κουζέρ 7 (1).