Πόλο: Πρωταθλήτρια στις Γυναίκες η Βουλιαγμένη και στους Άνδρες ο Ολυμπιακός! (φωτό)

Η Βουλιαγμένη στέφθηκε πρωταθλήτρια στην Α1 Γυναικών, καθώς επιβλήθηκε του Ολυμπιακού στο κολυμβητήριο του Πειραιά με 16-15 στα πέναλτι (κανονική διάρκεια 10-10, παράταση 12-12), στον τρίτο αγώνα της σειράς για τους τελικούς των πλέι οφ, έφτασε τις απαιτούμενες τρεις νίκες και, με σκορ 3-0, διατήρησε τον τίτλο που κατέκτησε πέρυσι.

Ο σημερινός είναι ο έβδομος τίτλος σε επίπεδο Α1 και ο ενδέκατος συνολικά για τη γυναικεία ομάδα του ΝΟΒ. Τα τέρματα των γηπεδούχων «ερυθρόλευκων» σημείωσαν οι Πλευρίτου Ελ. 5, Αβραμίδου 5, Πλευρίτου Μαργ. 4 και Μαυρέλου,  ενώ για το ΝΟΒ σκόραραν οι  Ασημάκη 4, Ρουμπέση 3, Γερόλυμου 3, Τσουκαλά 2, Λιόση 2, Χυδηριώτη Ι. και Ξενάκη.

• 2013 Βουλιαγμένη

Το 25ο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο πόλο ανδρών κατέκτησε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 8-7 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, στον τέταρτο τελικό των playoffs, πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους και με σκορ 3-1 επέστρεψαν στην κορυφή μετά από δύο χρόνια.Παράλληλα, οι Πειραιώτες έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά, καθώς το προηγούμενο Σάββατο κατέκτησαν και το Κύπελλο.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-1, 0-3, 1-2.

Ακολουθήστε το eirinika.gr στο Google News για ενδιαφέρουσες ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο