Πόλο: Η μεγάλη νίκη των Ανδρών, 12-8 με την Ουγγαρία στο World League

Μεγάλη νίκη σημείωσε απόψε επί της πανίσχυρης ουγγρικής ομάδας, με 12-8, η Εθνική Ανδρών, στο παιχνίδι των δύο ομάδων που διεξήχθη στο πλαίσιο του World League, στο κολυμβητήριο «Αντώνης Πεπανός» της Πάτρας.

Με τη νίκη της η Εθνική έφτασε στο απόλυτο, δηλαδή τους 9 βαθμούς, καθώς έχει αναδειχθεί έως τώρα νικήτρια σε όλα τα παιχνίδια της και απόκτησε  προβάδισμα για την πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης, που αν συμβεί θα είναι για πρώτη φορά από το 2008.
Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με πολύ δυνατή άμυνα και κράτησε τους Ούγγρους χωρίς γκολ για περίπου δέκα λεπτά, ενώ στην επίθεση η εθνική κέρδιζε πολλές αποβολές, αξιοποίησε κάποιες από αυτές και προηγήθηκε 3-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και 7-3 στο ημίχρονο, διαφορά που διατήρησε ως το τέλος της συνάντησης.
Για την Εθνική σκόραραν οι, Βλαχόπουλος 3, Γεννηδουνιάς 2, Φουντούλης 2, Μουρίκης 2, Μυλωνάκης,  Κολόμβος και Γούνας, ενώ τα γκολ των Μαγυάρων πέτυχαν οι, Μπάτορι 2, Σάλαμον, Ερντέλι, Βάμος, Χοσνιάνσκι, Μάνχερτζ και Μέζεϊ .