Good News: Η φοιτητική ομάδα του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κέρδισε την 1η θέση διεθνώς στην κατηγορία παρουσίασης επιχειρηματικού πλάνου! –Συγχαρητήρια παιδιά

Η Centaurus Team του Τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας κατετάγη στην 1η θέση στην κατηγορία παρουσίασης επιχειρηματικού πλάνου (business presentation) στο φοιτητικό διαγωνισμό Formula Student (13-16/9), μεταξύ 43 Πανεπιστημιακών ομάδων από όλο τον κόσμο. «Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς ότι καταφέραμε να ανεβάσουμε την Ελληνική σημαία στο βάθρο της Ιταλίας μπροστά σε πανεπιστήμια από όλο τον κόσμο», δήλωσαν τα μέλη της ομάδας, μετά το αποτέλεσμα.

Οι φοιτητές του Τμήματος διακρίθηκαν επίσης στην κατηγορία ανάλυσης κόστους (Cost Analysis) όπου κατέλαβαν την 4η θέση. Η ομάδα Κένταυρος κατέλαβε την 27η θέση στην γενική βαθμολογία.

Ακόμα, παρά τη 30η θέση στο αγώνισμα της σχεδίασης, η ομάδα δέχτηκε πολύ θετικά σχόλια από τους κριτές. Χαρακτηριστικό ήταν το παράδειγμα μηχανικού της Ferrari, ο οποίος χαρακτήρισε το Χείρωνα ως ένα από τα καλύτερα αυτοκίνητα ομάδας που αγωνίζεται για πρώτη φορά σε επίπεδο Class 1.

Να σημειωθεί ότι το μονοθέσιο με το οποίο συμμετείχε η ομάδα πέρασε με επιτυχία όλους τους τεχνικούς ελέγχους και τερμάτισε σε όλες τις δοκιμασίες πίστας. Την τελική θέση των ομάδων στην γενική κατάταξη της κατηγορίας Class 1, καθορίζουν κατά κύριο λόγο τα δυναμικά αγωνίσματα στην πίστα και η ομάδα συμμετείχε για πρώτη φορά με κατασκευασμένο αυτοκίνητο στην συγκεκριμένη κατηγορία.

Σημείωση: Το Πανεπιστήμιο Πατρών έλαβε επίσης συμμετοχή στο διαγωνισμό στην κατηγορία Class 1E. Έλαβε τη 16η θέση στη γενική κατάταξη, ενώ την καλύτερη επίδοσή του σημείωσε στην κατηγορία ανάλυσης κόστους, όπου έλαβε την 5η θέση.